9. 7. 2022

Erkstag

Erkstag je kouzelnické vězení nacházející se patrně někde na území Německa, protože ho využívá německé ministerstvo kouzel. Jeho hlavní část se nachází v podzemí, kde ji tvoří systém tunelů sestupujících v kruzích nebo spirále hlouběji a hlouběji. Uprostřed nich je hluboká propast, po jejím obvodu jsou výklenky fungující jako cely. Tedy ne v tradičním slova smyslu. Vězni jsou tam pověšeni za nohy, nepotřebují tak mříže, a každý má u svého výklenku svítící lampu.

Na dně propasti uprostřed pak žije krvežíznivá mantichora, která pozře každého vězně, jakmile lampa před jeho výklenkem zhasne, a na místo vrátí jen jeho krvavé pozůstatky. Její malá mláďata se ve velkých skupinách pohybují po vězení zřejmě zcela volně.

Nad zemí a v jediném místě v bezpečí před mantichorou je pouze prostor dozorce. Ten má k dispozici svůj stůl a kartotéky, kam ukládá věci vězňů. A patrně má na starosti i návštěvy, které je možné s patřičným povolením absolvovat. 

zdroj

Ve skutečnosti by ale toto vězení už dávno fungovat nemělo. Minimálně ve 20. století mělo být oficiálně opuštěné, což je vzhledem ke zcela nepřijatelným podmínkám pochopitelné. Německé ministerstvo ho ale dál tajně používalo k zadržování lidí minimálně ještě ve 30. letech, jak se ukázalo ve třetím díle Fantastických zvířat. Tehdy tam uvěznili Theseuse Scamandera poté, co se pokusil zatknout Gellerta Grindelwalda a jeho stoupence během večeře na německém ministerstvu, ačkoli byl britský bystrozor, tedy jednal mimo svou jurisdikci. Na to Albus Brumbál vyžádal povolení pro jeho bratra Mloka, aby ho mohl navštívit a zkontrolovat jeho stav, a nakonec se mu naštěstí podařilo Theseuse vysvobodit a vylámat se s ním ven.

A já zkrátka netuším, koho mohlo takové vězení napadnout a jaká je za ním logika. Zjevně je mnohem horší než Azkabana. Vážně, to mě radši zavřete do Azkabanu, a nenapadá mě moc scénářů, kdy by tahle věta dávala smysl. Vězně zde totiž očekává prakticky jistá smrt. Ať už sežráním mantichorou, protože se zjevně nikdo nestará, zda lampy u vězňů neodsouzených na smrt svítí nebo ne, a pouze jejich zhasnutí je signál pro útok, nebo už jen proto, že tam nespecifikovanou dobu visí hlavou dolů, odkrvují se jim končetiny, překrvuje hlava a mozek, v této pozici je pro ně taky prakticky nemožné přijímat vodu nebo potravu a brzy to zkrátka člověka zabije. 

Očividně to tak přitom chodí bez ohledu na prokázání viny nebo formální odsouzení vězně, když tam poslali i Theseuse po jeho pouhém zadržení po zásahu mimo jeho jurisdikci, což byl spíš mezinárodně diplomatický problém než kriminální. Rozhodně mu nemohl v žádném případě způsobit uložení trestu smrti a ani nemáme vlastně informace o tom, že s ním jakékoli řízení proběhlo. Jen ho odvedli a najednou byl v tomto pekle. Peklopekle. Peklopeklovském pekle. 

Opět se tu tedy potvrzuje fakt, že kouzelníci neuznávají presumpci neviny, absolutně neřeší psychologii, psychiatrii, životní podmínky, řádný proces a jsou schopni odepsat a poslat na smrt každého, kdo má být byť jen dočasně zadržen. A že ani autorka nijak neřeší, jak neskutečný horor to vyplodila. Nebo to zde byl úmysl a německá vláda či jiná frakce, která toto dokázala zařídit, chtěla Theseuse potichu zabít a pořád se moci ospravedlnit, kdyby se na to přišlo, což ale nikdy nebylo vysvětleno. A nijak to neřeší ostatní vězně, o jejichž možných proviněních nemáme informace. Tím pádem se jedná o velice slabé místo filmu a ještě slabší součást budování kouzelnického světa. 

zdroj

Žádné komentáře:

Okomentovat