Protože nápojů lásky je spousta a velká část z nich by nevydala na samostatný článek, rozhodla jsem se, že je rozdělím. Samostatný článek si tak vyslouží nejsilnější nápoj lásky, nápoj lásky obecně, protijed na nápoj lásky, a lektvary z obchodu Freda a George Weasleových budou v jednom, protože jak sami tvrdí, jejich sortiment nabízí nejširší výběr nápojů lásky vůbec, jenže všechny mají totožný účinek a tak nemá smysl zdlouhavě je popisovat.
Zde tedy jde o nápoje, které vyráběli Fred a George pro své Kratochvilné kouzelnické kejkle jako součást řady WonderWitch - Okouzlující čarodějka a žádný z nich neměl žádné trvalejší účinky, jak Fred upřesnil při první návštěvě své rodiny v obchodě. Zabírají zhruba na 24 hodin podle dávky, váhy chlapce a přitažlivosti děvčete. Zkrátka takový rohypnol 4.0.
Zároveň si ale nejsem jistá, že jejich názvy přeložím správně do češtiny, protože patrně nikdy oficiálně přeloženy nebyly. Takže si tak trochu zahraji na překladatele a uvidíme, jestli mě napadnou podobná zajímavá označení jako pana Medka. Pokud ovšem český překlad existuje a vy ho znáte, budu nesmírně vděčná, když mě upozorníte.
zdroj |
První nápoj, který se v Kratochvilných kouzelnických kejklích dá zakoupit, je "Calamity lotion", přeložitelný asi jako Roztok pro kalamitu. Což je přesný název. Způsobuje totiž to, že kdo se napije, zamiluje se do dárce - majitele lektvaru. A to je vždycky kalamita.
Tento lektvar má však i kupodivu jistou paralelu v mudlovském světě, a to v prostředku nazývaném calamine lotion, což je krém používaný při léčbě popálenin, bodnutí hmyzem či vyrážky, protože má antisvědící účinky. V knize ho však nenajdeme a jediná chvíle, kdy se objevil, je návštěva Weasleyovic obchodu v Příčné ulici v šestém filmu.
Stejný efekt jako calamity lotion má lektvar nazvaný "Crush Blush", který se česky dá nazvat asi jako "Rdící lektvar" nebo "Milencův ruměnec" , protože crush je něco jako objev a blush červenání se. Doslova tedy lektvar, který objevu vžene ruměnec do tváří a přibližně na jeden den ho donutí zamilovat se do kouzelníka, co mu ho podstrčí. A stejně jako Calamity lotion, i Crush Blush bylo možné zahlédnout pouze v šestém filmu.
zdroj |
zdroj |
Další exemplář, který způsobí, že kdo ho vypije, ten se zamiluje do toho, kdo mu lektvar daroval, a který byl zároveň pouze v šestém filmu, se nazývá "Cupid crystals", tedy Cupidovy krystalky či Cupidův křišťál.
Jak už napovídá název tohoto lektvaru, jde o výrobek inspirovaný Cupidem, jinak též Amorem, římským bohem touhy a náklonnosti, který se často používá jako symbol lásky nebo svátku svatého Valentýna, což čarodějové vnímají stejně jako mudlové, a tak jim nic nebrání jméno tohoto letitého představitele zamilovaných použít.
zdroj |
O něco známější než předchozí tři je však First Love Beguiling Bubbles, čili Nápoj první lásky. Stejně jako u všech způsobí, že kdo se napije, zamiluje se po určitou dobu do vlastníka lektvaru, ale zároveň jde o patrně nejoblíbenější druh nápoje lásky, neboť si ho v šestém díle zakoupila spousta bradavických studentů, a mezi nimi i Romilda Vaneová, která ho následně nalila do čokoládových kotlíků, které darovala Harrymu Potterovi.
Doufala totiž, že je Harry sní a ona se tak bude moci chlubit žádaným úlovkem, neboť Harry byl v té době obecně považován za Vyvoleného. Jak je ale známo, cukroví omylem snědl Ron, na něhož lektvar výborně zabral, ačkoli Romildu v podstatě vůbec neznal, a posedlosti po téměř cizí dívce se zbavil až protijedem připraveným profesorem Křiklanem.
zdroj |
Takový úspěch už však neměl Flirting Fancies - Fantastický flirt. Má totožné účinky jako všechny předchozí, tedy že ten, kdo ho vypije, se zamiluje do toho, kdo mu lektvar dal, ale nebyl tolik kupovaný jako Nápoj první lásky.
Co je ale zajímavé, jeho jméno by mohlo vycházet z dřívějšího Weasleyovského vynálezu - omdlévacích oplatek. V originále se totiž nazývají Fainting fancies a Weasleyovi si kromě vtípků nepochybně libovali i ve slovních hříčkách.
Další lektvar, který se objevil pouze v šestém filmu, je Heartbreak Teardrops, což by šlo přeložit doslovně jako slzy zlomeného srdce, ale spíše jako Slzy žalu, neboť po požití se dotyčný sice zamiluje do toho, kdo mu lektvar dal, ale krátký účinek stejně nakonec v dárci akorát vyvolá žal, že láska nebyla opravdová, a v tom, kdo ho vypil, dočasné silné poblouznění, které bude nedobrovolně sužovat jeho srdce.
zdroj |
zdroj |
Dalším kousek nabízený dvojčaty Weasleyovými je Kissing Concoction, tedy Líbací odvar. Pochází též ze šestého filmového dílu a jeho účinky jsou stejné, jako u předchozích. Akorát, vzhledem k jeho ztvárnění a neobvyklé lahvičce je patrně možné použít ho nejen jako nápoj podstrčený někomu dalšímu, ale i nanést si ho na rty jako lesk, který kýžený účinek přinese polibkem s vyhlédnutou obětí.
Love is Blind Eye Serum, předposlední lektvar v nabídce Kratochvilných kouzelnických kejklích, se pak také trošku liší od ostatních. Jeho název lze přeložit jako Oční sérum: Láska je slepá a v
zdroj |
účincích i zde stojí, že způsobí zamilovanost do majitele lektvaru každého, kdo se ho napije. Ovšem dodatek oční sérum dává i možnost předpokládat, že stejný účinek nastane v případě, že ho kouzelník protějšku nakape do očí, například místo léčivých kapek.
Navíc, což je asi nejvíc překvapující, původ názvu tohoto lektvaru je odvozen ze Shakespearovy hry Sen noci svatojánské, kde říká, že láska se nedívá očima, ale myslí, a proto je Amor malován slepý. Někdo z Weasleyovic týmu tedy patrně má přehled i v mudlovské literatuře, a nebo byl Shakespear kouzelníkem.
Posledním lektvarem nejen z řady WonderWitch, ale vůbec z celé nabídky, který zbývá, je potom Twilight Moonbeams, který lze česky nazvat Zatmění měsíce, který se též objevil v šestém filmu jako lektvar, co přivede dočasně k hluboké romantické lásce k majiteli každého, kdo ho vypije. Ale stejně jako u ostatních, i tyto účinky po přibližně jednom dni vyprchají.
zdroj |
Žádné komentáře:
Okomentovat