Oživovací kouzlo (Animation Charm) je kouzelná formule, která sice neoživuje neživé, protože to není doopravdy možné, ale rozpohybuje jinak neživé a nepohyblivé předměty buďto tak, že se samy pohybují zhruba podle vůle toho, kdo ji použil, nebo tak, že pohybem hůlky sám ovládá pohyb předmětu. A to klidně i několika předmětů najednou, pokud místo obyčejného držení hůlky v požadovaném směru dotyčný hůlkou mává, aby obsáhl všechny předměty, které se mají rozhýbat.
Její formule zní piertotum locomotor, což může pocházet z latinského pierre, kámen, pie svědomitě či italského pier - skála a latinského loco - místo, moto - pohyb. Tedy by se dala přeložit asi jako "umístění se svědomitě hýbe" nebo "všechny kameny svědomitě mění pozici" nebo volně "vysílám vás vpřed, věrní".
zdroj |
Několikrát se přitom objevila nepotvrzeně, ovšem účinek zobrazeného kouzla je oživovacímu kouzlu velmi podobný. V prvním díle dost možná tímto kouzlem Minerva McGonagallová očarovala kouzelné šachy strážící cestu ke kameni mudrců schovanému v Bradavicích. Ve čtvrtém díle ji možná použila Molly Weasleyová na nádobí při přípravě jídla. Ve čtvrtém filmu možná Peter Pettigrew na sochu anděla smrti na hřbitově v Malém Visánku, aby zadržela Harryho Pottera, když ho potřeboval k přípravě lektvaru pro navrácení těla Voldemortovi, zatímco v knize ho přivázal k náhrobnímu kameni. A v pátém díle možná právě tímto kouzlem Albus Brumbál očaroval sochy v atriu na ministerstvu kouzel při střetu se smrtijedy, aby zadržely Bellatrix Lestrangeovou a zablokovaly vražednou kletbu vyslanou Voldemortem.
V sedmém díle během bitvy o Bradavice pak tímto kouzlem očaroval Filius Kratiknot brnění na školní chodbě, za nímž se schovával Severus Snape, aby ho zadržel, a poté ho použila McGonagallová na sochy a brnění všude po hradě, aby je povolala do bitvy na ochranu hradu proti Voldemortovi, smrtijedům a tvorům, kteří se k nim připojili.
Žádné komentáře:
Okomentovat