zdroj |
V podstatě je to totiž mosazný dalekohled s kamerou, velmi silným zoomem, možnostmi přehrávání a komentářem v reálném čase (ve filmu zobrazený jako dalekohled sice pro obě oči, ale s velkou čočkou, která vpředu tuby spojuje do jedné). Tedy dokáže nejen přiblížit sledovaný děj, ale také ho zpomalit, přehrát, pustit krok po kroku v nejvyšší možné kvalitě. Hodně se proto používá pro sledování famfrpálu, kde dokáže při přehrávání krok po kroku ještě rozebrat děj, pojmenovat provedené manévry a finty. Ale samozřejmě kdo sleduje akci takto zpomaleně, sleduje už prakticky jen záznam. Všechnohled nefunguje tak, že magicky zpomalí dění, jen vnímání dotyčného, který ho používá, a tak mu dění v reálném čase při sledování záznamu uniká. Asi jako zpomalit či zastavit televizi při živém vysílání. K tomu je ale všechnohled plný různých knoflíků a stupnic, takže by mohl mít i další funkce, které nebyly představeny.
V sáze jsme ho totiž viděli jen ve čtvrtém díle, kde Harry Potter zakoupil tři všechnohledy pro sebe, Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou na mistrovství světa ve famfrpálu, za cenu 10 galeonů za jeden - proto si ho Ron nemohl pořídit sám (ve filmu nebylo zobrazeno, jestli měli každý svůj nebo jeden dohromady). Vedle toho se používaly i během finálového zápasu na mistrovství světa ve famfrpálu v roce 2014, když brazilský odrážeč Rafael Santos uhodil bulharského chytače Viktora Kruma do hlavy - rozhodčí Herman Junker tehdy zastavil hru na osmnáct minut, aby prohlédl záznam z všechnohledu a rozhodl, jestli se jednalo o faul.
Je to tedy asi nejblíž, co mají kouzelníci k obrazovému nahrávacímu zařízení (akorát není známo, jak dlouhý záznam dokáže všechnohled pořídit). Ovšem na rozdíl od mudlovských výrobků, které má v podstatě každý a docela levně a které byly široce dostupné i v době čtvrtého dílu, například jako videokamery, všechnohled stojí tolik, co fungl nová hůlka, tudíž pro kouzelníky rozhodně nejde o běžnou hračku.
zdroj |
Žádné komentáře:
Okomentovat