5. 4. 2022

Nundu

Nundu je masožravá kočkovitá šelma původem z východní Afriky. Má žlutou srst s černými skvrnami, takže připomíná leoparda, ve filmu navíc nadouvací kůži s ostny kolem krku, která může připomínat lví hřívu, takže v tomto zobrazení se zase víc inspiroval lvem, a je zařazený do kategorie XXXXX klasifikace ministerstva kouzel mezi prokazatelné zabijáky kouzelníků neschopné ochočení a výcviku. Někteří ho považují za nejnebezpečnější zvíře vůbec.

Jeho nebezpečnost tkví hned v několika ohledech. I přes svou ohromnou velikost se pohybuje potichu. Má jedovatý dech, který vyvolává tak virulentní chorobu, že snadno zničí celé vesnice. Tedy nejspíš až v pozdějším věku, ne jako mládě. A je neskutečně těžké ho přemoci. Nikdy ho prý neskolilo méně než kolem stovky spolupracujících kouzelníků, což znamená, že je ještě silnější než drak, na něhož minimálně ve čtvrtém dílu ságy stačilo deset omračujících kouzel.

zdroj

Pokud ovšem takový popis není trochu přehnaný. Ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít měl jeden exemplář nundu Mlok Scamander ve svém kufříku - zvěřinci. Tento nundu přitom nebyl v žádném zvláště zabezpečeném výběhu nebo v kleci, relativně volně se pohyboval, a to v těsné blízkosti Mloka i ostatních postav a i dalších tvorů. V jedné scéně kolem něj například skotačila rodinka tlustobřichů, a nundu na ně kromě líného ohánění se nijak neútočil. Je tedy možné, že informace o jeho dechu a útocích nejsou přesné, že neútočí bez vydráždění, nebo že jeho útok není automaticky smrtící. K tomu je také samozřejmě nutné připočítat Mlokův neobvyklý přístup a snahu vycházet co nejpřirozeněji s jakoukoli bytostí. 

A byly i další pokusy o jeho ochočení. V 17. století působil v Londýně kouzelník a zloděj Eldon Elsrickle. Když pak musel utéct do Afriky, po cestě získal kotě nundu a rozhodl se ho využít k ochraně svého nového domova a velkého bohatství nasbíraného právě krádežemi, v nichž díky nově naučenému odemykacímu kouzlu alohomora exceloval. Nejprve to fungovalo. Nundu udržoval v bezvědomí omračovacím kouzlem, když byl doma, nechal ho se probrat, když odešel. Zde tak vyvstává otázka, jestli na mláďata stačí mnohem slabší kouzlo, kdežto dospělý silný jedinec padne až po stovce zásahů, a toto bylo ještě mládě, nebo zda denní vystavení omračovacímu kouzlu prakticky celý život může nundu natolik oslabit, aby mu nedokázal odolat, nebo zda se Eldonova schopnost v omračovacích kouzlech rovnala desítkám jiných kouzelníků najednou. Že mohlo až do Eldonova konce jít o slabší mládě, je přitom nejpravděpodobnější, protože zjevně neměl žádný problém ani s jeho jedovatým dechem a právě mláďata tuto schopnost ještě nemívají. 

Ale potom se rozhodl vrátit do Londýna, i s nundu. A to, co tam zjistil, ho rozčílilo. Jeho sousedé se začali chránit nově vynalezeným anti-alohomora kouzlem. Jeho zlodějské dny byly sečteny! On přitom ve svém rozrušení zapomněl na rutinu, svého nundu neomráčil a ten dostál své pověsti. Rychle Eldona zabil. 

Není to ovšem jen kouzelnický svět, kde nundu existuje. No, spíš "existuje". V našem reálném světě s mluví o kryptidovi (údajném zvířeti, jehož existence dosud nebyla prokázána) nazývaným mngwa nebo nunda z Tanzánie. Je to prý velká, šedá, lidožravá kočkovitá šelma s pruhy, která má na kontě mnoho útoků. Akorát že na rozdíl od nundu se vědcům zdají nejpřijatelnějšími dvě vysvětlení, proč mngwa/nunda není samostatným druhem. Prý by to mohl být velký, neobvykle zbarvený leopard, či příbuzný kočky zlaté, čemuž by odpovídalo údajné vrčení mngwa místo řevu, protože leopard a lev vrčet a příst nemohou, kdežto karakalové jako kočka zlatá ano. A nebo prostý podvod. Ve stejné době, kdy začaly být hlášeny útoky, prý v oblasti začali působit i tzv. čarodějní doktoři, kteří neplatícím "pacientům" vyhrožovali, že se přemění na lvy a zabijí je. Skutečně přitom došlo k vraždám spáchaným mladíky převlečenými za lvy. A není pak nic snazšího, než aby se někteří pokusili zamést stopy a svést svůj zločin na vymyšlenou šelmu. 

Žádné komentáře:

Okomentovat