Mnoho lidí se bojí svých vlastních myšlenek. Mnoho mudlů i kouzelníků. Nejčastěji jsou to myšlenky na "co kdyby", ale nezanedbatelnou část také děsí myšlenky na to, co se doopravdy stalo. Co sami doopravdy udělali nebo co vědí. Naštěstí pro kouzelníky ale existuje způsob, jak se takových dotěrných a hrozivých myšlenek zbavit, a to tím, že své vzpomínky jednoduše změní. Tedy... ne zase tak jednoduše.
Vynálezkyní kouzla pro změnu vzpomínek (False Memory Charm) by mohla být Mnemone Radfortová, která žila v letech 1562 - 1649, vyvinula několik kouzel k úpravě paměti a byla první vymazávačkou paměti ministerstva kouzel. Ti však standardně používají "pouhá" paměťová kouzla, která paměť vymažou, a to buď v určitém úseku nebo i zcela, kdežto toto kouzlo ji mění. Do mysli obětí vkládá vzpomínky, o kterých si později nedokážou uvědomit, že původně nejsou jejich. Že nejsou skutečné.
Ačkoli ne vždy musí jít vyloženě o "oběť". Pravděpodobně je možné použít toto kouzlo i proti sobě a vzpomínky si změnit sám, ovšem to je nejspíš o dost složitější. Jednak jde o situaci, kdy se člověk plně při vědomí rýpe ve vlastní paměti v reálném čase, a jednak o potřebu vložit si do hlavy vzpomínku, o které má pevně uvěřit, že je pravá, zatímco si ji tam vědomě vkládá jako falešnou.
A i proti ostatním nejde zrovna o nejjednodušší kouzlo, což vyplývá už z toho, o kom je známo, že ho kdy použil. Nebyli to totiž žádní průměrní kouzelníci.
Hned dvakrát ho použil sám lord Voldemort. Nejprve na svého strýce Morfina Gaunta a později na domácí skřítku Hokey. V obou případech proto, aby zakryl vlastní zločiny a své oběti přiměl uvěřit, že jsou za ně odpovědné. Morfinovi vložil vzpomínku, že zabil rodinu Toma Raddla, a Hokey zase, že omylem své paní kvůli své stařecké popletenosti přisypala do kakaa místo cukru jed.
zdroj |
Je také možné, že ho použil Kingsley Pastorek v pátém díle na Mariettu Edgecombeovou, aby jí při výslechu před ministrem Popletalem zabránil odhalit existenci kroužku Brumbálovy armádu. Sice není vyloučeno, že ji zasáhl pouze paměťovým kouzlem, aby jí zmizely vzpomínky na schůzky BA, tedy aby nevěděla, jestli se nějaké konaly, ale také jí mohl paměť změnit tak, aby si vzpomínala, že se nekonaly. Což z jejího kroucení hlavou, na které jediné se zmohla, nejde jasně odvodit, ale bylo by to bezpečnější.
Později v pátém díle pak mohlo být ještě použito znovu, i když pro to jsou důkazy slabší. Voldemort totiž přiměl Harryho Pottera uvěřit, že mučí jeho kmotra Siriuse na oddělení záhad ministerstva kouzel. Mohl mu tedy vložit falešnou vzpomínku na vizi, ovšem pravděpodobnější se mně a nejen mně jeví, že spíš využil jejich spojení a vyslal mu do hlavy obraz, který si vymyslel. To podporuje i fakt, že spíš než vzpomínka na vizi to byla opravdová vize, již prožil.
Dále se o toto kouzlo patrně pokusil i profesor Horácio Křiklan, který jím chtěl skrýt vzpomínku, již se Brumbál a Harry pokoušeli získat v šestém díle. Byla o večeru, kdy prozradil Voldemortovi detaily o viteálech a jak je vytvořit. A protože se velice styděl za to, co způsobil, pokusil se ji schovat sám před sebou a překrýt ji novou, v níž mu říká, že o takovém tématu s ním mluvit nebude. Jenže vzhledem k tomu, že neobsahovala dokonalý falešný "záznam", ale jen bílou mlhu a dunivý křik v kritických částech, je možné, že kouzlo buď neuměl použít správně, nebo že se ve skutečnosti pokoušel jen potlačit ji natolik, aby mu nemohla být vytažena z mysli proti jeho vůli, aniž by se tou falešnou nechal ošálit sám.
A opět nanejvýš úspěšně ji použila v sedmém díle i Hermiona Grangerová, která přiměla své rodiče uvěřit, že se jmenují Wendell a Monica Wilkinsovi, nikdy neměli dceru a vždycky se chtěli odstěhovat do Austrálie, takže to také ihned udělali, aby je ochránila před smrtijedy. Ve filmu však použila paměťové kouzlo a i Křiklan v něm svou vzpomínku modifikoval jinak. Spíš ji jen utlumil, jako když se náhle zhorší kvalita přenosu natolik, že nelze rozeznat, co se v něm říká, a pak na ni narouboval nepravý konec.
Oba jisté a zdařené případy však ukazují ještě jednu věc, a to, že je toto kouzlo zvratné. Hermiona totiž tvrdila, že po válce své rodiče najde a vrátí jim vzpomínky do původního stavu, a Brumbál zase dokázal odstranit falešné vzpomínky u Hokey i Mofrina a odkrýt, jak se věci udály doopravdy. I když sám tvrdil, že to bylo značně složité. Patrně složitější než samotné vkládání.
Žádné komentáře:
Okomentovat