zdroj |
Lotroskop (v originále jsem našla verze sneakoscope, thiefscope a swindlerscope a nevím, která je ta pravá) je zařízení na detekci nepřátel a černé magie. Je jedním z mnoha a jedná se o velmi rozšířené zařízení, které kromě bystrozorů používá i běžná kouzelnická populace včetně studentů. Ostatně se v jejich dalších věcech snadno ztratí a nijak nepřekáží, protože má podobu skleněné káči, která se roztočí, rozsvítí a začne pískat, pokud se v okolí děje něco nekalého pro majitele či se vyskytuje někdo, kdo by pro něj mohl být nedůvěryhodný. Navíc v šestém díle Horácio Křiklan potvrdil, že právě lotroskop patří k základnímu bezpečnostnímu vybavení kouzelnických domácností, když prohlásil, že vloupat se do obydlí mudlů a použít mrazící kouzlo na alarm, který používají místo lotroskopů, je velmi snadné.
Lotroskop se však nepoužívá příliš dlouho. Byl vynalezen teprve v osmnáctém století Edgarem Strouglerem, vynálezcem magického zařízení, který žil v letech 1703 - 1798 a proslavil se natolik, že jeho obraz dodnes visí v Bradavicích v šestém patře, kde střeží jeden z tajných průchodů. Od té doby nedoznal moha změn, ale v současné době je k dostání i pro mudly.
Objevil se poprvé ve třetím díle hned na začátku knihy, kdy ho Ron Weasley koupil v Egyptě jako dárek k třináctým narozeninám Harryho Pottera. Jeho bratr Bill sice zastával názor, že je to jen kus smetí, který egyptští kouzelníci prodávají turistům, a že se mu nedá věřit, což měl dokládat i fakt, že pískal při obyčejné večeři, ale tehdy netušil, že Fred a George Weasleyovi nasypali Ronovi do polévky brouky. A to, že je ve skutečnosti plně funkční, doložilo i pískání, když ho Ron přivazoval na nohu rodinné sově Eroll, kterou ve skutečnosti nesměl posílat na dlouhé cesty. V tomtéž díle se poté stejný lotroskop zmínil ještě jednou, když začalo všem lézt na nervy, že v Bradavicích píská pokaždé, jakmile je nablízku Ronova krysa Prašivka. Harry tehdy souhlasil s Billem, že je nejspíš rozbitý, a nacpal ho do starých ponožek, ale ve skutečnosti jen reagoval na zvěromága Petera Pettigrewa, který se za Prašivku vydával.
zdroj |
Jen o rok později se Harry setkal s lotroskopem znovu, tentokrát v kanceláři Alastora Moodyho, který byl proslulý používáním spousty detektorů černé magie. Tehdy Moody tvrdil, že ho musel vypnout, protože byl extra citlivý a v Bradavicích, kde studenti lžou nejen o svých úkolech, by pískal neustále, ale nepochybně šlo i o reakci na něj samotného, protože to byl ve skutečnosti Barty Skrk Jr. v přestrojení.
Následující školní rok měl Harry k dispozici hned několik dalších lotroskopů v komnatě nejvyšší potřeby. Komnata totiž celou místnost vybavila pomůckami k výuce obrany proti černé magii, aby se mohli Harry s ostatními pořádně učit. Bohužel ale nebyly příliš platné ve chvíli, kdy je odhalila Dolores Umbridgeová a vtrhla dovnitř. Není jasné, zda nezareagovaly či si jich studenti nevšímali, ale rozhodně se jako vhodná pomůcka příliš neosvědčily.
Naposledy se pak lotroskop objevil v sedmém díle, kdy ho Hermiona Grangerová darovala Harrymu k sedmnáctým narozeninám a kdy se později roztočil, když při hledání viteálů ve stanu Harry vyslovil jméno Voldemorta, čímž zrušil ochranná kouzla kolem a umožnil lapkům, aby ho konečně našli. Bohužel ale varovná lotroskopu nebylo účinné, neboť tabu uvalené na jméno Voldemort způsobovalo, že se okamžitě přemístili přímo tam, kde stál kouzelník, jenž ho vyslovil.
Žádné komentáře:
Okomentovat