30. 10. 2012

Aguamenti

Další z mnoha kouzelných formulí, ačkoli v tomto případě jde vedle kouzelné formule i o vyvolávací kouzlo, je aguamenti. Původ kouzla docela jasně prozrazuje, co je jeho účelem, neboť agua je španělsky voda a pochází z latinského aqua, voda. Mentio je také latinsky, a to prohlašuji. Je tedy jasné, že se jedná o kouzlo, které kouzelníkovi zajišťuje vodu.

Funguje tak, že kouzelník či čarodějka mávne hůlkou hladce zprava doleva, vysloví formuli a ze špičky hůlky začne téci voda. Lze takto vyvolat jakýkoli proud od pramínku po vodní vlnu (v posledním filmu na rozdíl od knihy dokonce toto kouzlo vyčaruje vodní štít), je možné její proud zesílit a nasměrovat, a proto použít toto kouzlo i při hašení ohně.

Což se stalo například na konci šestého dílu po útoku smrtijedů v Bradavicích, kdy hořela Hagridova chata a on a Harry Potter ji hasili. Harry hůlkou a Hagrid svým růžovým deštníkem, v němž je jeho hůlka ukryta - a ač zlomená, i ona toto kouzlo zvládla. Nelze ale použít proti každému ohni. Když se například v sedmém díle Harry pokoušel uhasit zložár v Komnatě nejvyšší potřeby, nebylo aguamenti k ničemu a vyčarovaná voda se ihned vypařila (opět ne tak ve filmu).

V šestém díle bylo použito ještě jednou, před požárem, a to v jeskyni, kde Voldemort ukrýval svůj viteál zajišťující mu nesmrtelnost. Albus Brumbál při pití lektvaru, jenž ho zabezpečoval, žádal vodu, a Harry se pokoušel naplnit pohárek právě tímto kouzlem.

Že se objevilo v šesté knize (a i filmu) je docela logické, neboť právě v šestém ročníku se v Bradavicích vyučuje v předmětu kouzelné formule.

zdroj

Vidím ale v použití této formule malý rozpor s Gampovým zákonem. Tedy co se týče pěti výjimek elementárního přeměňování. Z nich totiž vyplývá, že pět základních elementů nelze vyčarovat. A jedním z nich, s čímž nás v posledním díle seznámila Hermiona Grangerová, je jídlo. Údajně mezi ně nepatří voda, protože neobsahuje živiny, ale na druhou stranu je rovněž životně důležitá a konzumuje se, tedy je to zvláštní vysvětlení. Na to se pokusila odpovědět autorka, a to tak, že jde o vyčarování vody z ničeho, tudíž taková voda nevydrží dlouho, jako všechno vyčarované jen tak ze vzduchu, a tak není permanentním řešením žízně. Lze se tedy domnívat, že zase "z těla zmizí", i když ji zkonzumujeme.

Na druhou stranu pokud při aguamenti z hůlky bez vodního zdroje vytryskne čirá voda, která dokáže uhasit oheň, patrně není důvod, proč by se nedala i pít jako normální voda a proč by nemohla mít trvalý účinek na tělo stejně jako na oheň. Jedním vysvětlením je, že by hůlka mohla v tomto případě využívat vlhkost vzduchu a "natáhnout" a znásobit ji natolik, že se ukáže pramen. Tehdy by už ale patrně šlo o jiný druh přeměňování než vyvolávání, a to transformaci - buďto druhovou nebo proměňovací.

Žádné komentáře:

Okomentovat