zdroj |
Záškolácké zákusky (Skiving Snackboxes v originále) z dílny Freda a George Weasleyových, kteří je nejdříve nabízeli spolustudentům v Bradavicích a poté z nich udělali výnosný obchodní artikl svého obchodu Kouzelnické kratochvilné kejkle, jsou nepochybně užitečnou sladkostí, avšak ne takovou, na jaké bychom si rádi pochutnávali.
Existuje několik druhů a záškolácké se nejmenují jen tak. Po snědení jedné poloviny se dostaví nevábné zdravotní potíže, což je žádaný účinek, a po pozření druhé tyto potíže okamžitě vymizí. Jsou tak vhodné pro ulejvání nejen ze školy, ale i z jiných nepříjemných aktivit.
Existují celkem čtyři různé druhy zákusků a tak i účinků.
Po omdlévacích oplatkách dotyčný "záškolák" zkrátka omdlí jako špalek během několika vteřin po požití, a to ať se právě nachází kdekoli. Samozřejmě s nápravou je to složitější, neboť potřebuje asistenta, který mu druhou, léčivou polovinu vloží do úst.
Po krvácivých kokoskách, tedy po oranžové polovině se dotyčnému vždy spustí proudem krev z nosu. Náprava je zde snadnější než v předchozím případě, ale účinek fialové poloviny naprosto stejný. A právě tyto patří mezi nejoblíbenější.
Po dávivých dortíčcích začne člověk, který je pozřel, okamžitě zvracet. To je asi nejnechutnější kousek zákusků a také je zde obtížné sníst léčivou polovinu, protože donutit se spolknout sladkost, když člověk stále zvrací, není jednoduché.
Po horečnatých hrudkách se taktéž objeví ihned příznaky, které značí název - naskáčou vysoké teploty, jež dotyčného spolehlivě pošlou přímo do postele, dokud nesní druhou polovinu cukrátka. Právě s tímto druhem ale měli výrobci největší potíže, protože než je dovedli k dokonalosti, vedlejším účinkem bylo naskákání velkých ošklivých hnisavých boláků na citlivých partiích.
zdroj |
Všechny už jsou ale dávno dovedené k dokonalosti a prodávají se po krabicích jako na běžícím páse. Studenty v Bradavicích pak byly nejhojněji využívány zvláště v pátém díle, kdy jimi provokovali nenáviděnou učitelku a později ředitelku Dolores Umbridgeovou a urputně jí tvrdili, že všechny tyto příznaky mají kvůli nemoci zvané "umbridgitida". Právě tehdy je dvojčata Weasleyovi vyrobili ještě během svého studia (a právě na studentech je ke značné nelibosti Hermiony Grangerové i testovali). Ale pátým dílem jejich prodej zdaleka nekončil, protože se vyskytovaly i v obchodě Weasleyových Kouzelnické kratochvilné kejkle v Příčné ulici, a když tento nemohli provozovat, byly předmětem i jejich soví zásilkové služby.
Kromě toho ve filmovém pátém díle Ron Weasley, Neville Longbottom, Ginny Weasleyová a Lenka Láskorádová utekli vyšetřovatelskému sboru zmijozelských tak, že je Ron přiměl sníst dávivé dortíky. V sedmém díle zase použili Harry Potter, Hermiona a Ron krvácivé kokosky na ministerského zaměstnance a smrtijeda Alberta Runcorna, aby byl nucen odejít domů a Harry se za něj mohl vydávat a oni tak mohli vniknout na ministerstvo kouzel, a ze stejného důvodu dala Hermiona dávivý dortík Reginaldu Cattermoleovi, za něhož se měl vydávat Ron. Ve filmové verzi ovšem všechny zkrátka uspali.
Žádné komentáře:
Okomentovat