zdroj |
Běhnice je v originále známá jako Doxy (starý anglický výraz pro prostitutku pocházející z německého Docke znamenajícího panenka - a zároveň záminka pro krásný český překlad vycházejícího ze slova běhna) a někdy se jí přezdívá i kousavá víla. Je totiž často omylem považovaná za vílu, avšak jde o jiný živočišný druh, který se jí jen trochu podobá, protože má také lidský obličej a podobu miniaturního lidského těla. Jenže její tělo je na rozdíl od lidského a vílího pokryto hustým černým ochlupením a má dva páry nohou i rukou.
Podobně jako víla má však pár křídel, silných, zakřivených a lesklých, trochu podobných křídlům brouka, a klade vajíčka, která zahrabává do země. Běhničí královna přitom může najednou naklást až pět set vajíček, která se po dvou až třech týdnech vylíhnou.
Ministerstvo kouzel toto stvoření zařazuje to třetí kategorie své klasifikace, což znamená, že kompetentní kouzelník by ho měl zvládnout, a také zvládá, neboť běhnice jsou častými škůdci vyskytujícími se v severní Evropě a Severní Americe. Často zamoří dům tak, že se usídlí v závěsech nebo záclonách, a pro obyvatele je pak pamětihodná událost vypořádání se s nimi, k čemuž jsou vhodné dva způsoby. Buď lze použít jednoduché omračovací kouzlo, vůči němuž jsou běhnice náchylné, ale to nemusí zabrat vždy, zvláště na královnu. Proto je nejlepším řešením sehnat Běhnicid (v originále Doxycide) vynalezený Zygmundem Budgem, když mu běhnice zamořily jeho chatu. Jeho první pokusy sice dopadaly hořkokomicky. Nejprve z nich udělal rudé a ohnivé příšerky, takže podpálil nejen svůj dům, ale i celý ostrov, takže byl nucen strávit noc v jezeře s dutou trubičkou, pomocí které dýchal. Ale poté se mu podařilo konečně stvořit lektvar, jenž zabral.
Běhnicid totiž vypudí běhnice z úkrytu a následně je omráčí, takže mohou být vyneseny z domu. Ale zároveň je nutné dávat pozor, aby se tento černý, odporně páchnoucí lektvar prodávaný ve formě sprejů nedostal do kontaktu s očima nebo ústy, takže je vhodné při jeho použití nosit roušku. Tak to bylo vidět například v páté knize, když Molly Weasleyová zaúkolovala své děti, Harryho Pottera a Hermionu Grangerovou, aby spolu s ní zaútočili na běhnice skrývající se v závěsech domu 12 na Grimmauldově náměstí.
A kdo nemá možnost si běhnicid zakoupit, může se i pokusit ho vytvořit. Nejde o složitý recept, ovšem je nutné dodržovat pokyny, aby se nestala podobná nehoda, jako Zygmundovi Budgemu. K vyrobení lektvaru bude potřebovat sliz plísňáčka, ulity duhovce, dračí játra, kořen bolehlavu, výtažek z hluchavky a kořen rozpuku jízlivého. A to vše pokud možno co nejdřív od zjištění, že dům napadly běhnice. Jinak totiž může dojít i k ošklivým nehodám, jako je pokousání, protože běhnice mají dvě řady ostrých a jedovatých zubů. Při pokousání je nutné okamžitě aplikovat protijed a snažit se nevyprovokovat běhnice k dalšímu útoku, protože jejich jed není vůbec nic příjemného, i když se dá použít i užitečným způsobem.
Fred a George Weasleyovi, kteří v pátém díle pomáhali s odběhnicováním domu na Grimmauldově náměstí, například omráčeně běhnice místo vyhazování schovávali a jejich jed používali pro Záškolácké zákusky a ve škole jim ho potom musela zabavit Dolores Umbridgeová.
zdroj |
Mnohem používanějším artiklem jsou však běhničí vajíčka. Mají černou barvu a používají se do lektvarů pro zvýšení odolnosti a nebo jako potrava kůrolezů, kteří je mají stejně rádi jako stínky nebo vajíčka víl. Nebo tak se to alespoň zdá podle běžně používaného přirovnání - třeba Aberforth Brumbál v poslední knize prohlásil, že kdyby se Ron Weasley, Harry a Hermiona pokusili dostat do Prasinek zatímco bylo aktivní kouzlo proti vetřelcům, vrhli by se na ně Smrtijedi jako kůrolezové na běhničí vajíčka. A částečně můžou sloužit i jako zdroj zábavy, když například Cormac McLaggen snědl v šesté knize kvůli sázce půl kila vajíček a dostal se do takového stavu, že se nemohl zúčastnit famfrpálového konkurzu.
A poslední známý běhničí produkt, který byl kdy využit, je trus, který Harold Dingle vydával v páté knize za rozdrcený dračí spár a prodával ho jako podpůrný prostředek ke zlepšení činnosti mozku před zkouškami NKÚ. Hermiona ale brzy poznala, o co jde doopravdy, a zabavila ho dřív, než mohl někomu způsobit zdravotní problémy.
Žádné komentáře:
Okomentovat