15. 8. 2013

Oživovací odvar z mandragory

zdroj
Oživovací odvar z mandragory je v originále Mandrake restorative draught a používá se v případech, kdy byl někdo proměněn či proklet. Odvar ho totiž dokáže navrátit do původního stavu. V Harrym Potterovi se poměrně hodně používal v druhém díle, kdy navracel zpět do života všechny zkamenělé studenty - Collina Creeveyho, Justina Finch-Fletleyho, Hermionu Grangerovou a Penelope Clearwaterovou, ducha skoro bezhlavého Nicka a kočku madam Norrisovou.

Tento lektvar v druhém díle uvařil profesor Severus Snape, který se sháněním hlavních přísad neměl mnoho problémů, neboť školní skleníky obsahují všechny důležité rostliny a profesorka Pomona Prýtová v době prvních útoků zrovna s druháky začala pečovat o sazenice mandragor. Odvar se nabízel vyrobit i profesor Zlatoslav Lockhart, který tvrdil, že to dělal už stokrát a zvládl by to i ve spánku, ale Snape naštěstí více sázel na svůj um než jeho vytahování. A také to zvládl. (I napoprvé rozhodně lépe, než by to Lockhart mohl zvládnout i po stovce dalších pokusů.)

K odvaru z mandragory naštěstí, protože často situace vyžaduje rychlý zásah, není potřeba mnoho ingrediencí. V podstatě je potřeba pouze mandragora, která už prošla fází dospívání. Ta se následně nakrouhá a odvar z takto připravené rostliny se podá oběti kouzla.

zdroj

Jen není příliš jasné, jak se to po útoku baziliška podařilo. Pokud totiž byli studenti, Nick a kočka opravdu zkamenění, tedy přeměněni v kámen, museli být aspoň trochu porézní a potíraní lektvarem, který se do nich vsákl. Pokud by však byli pouze kompletně ochrnutí a "ztuhlí", situace by byla o mnoho snazší, stačilo by ho do nich nalít. Ale jestliže byli kompletní šutr skrz naskrz, jak?

Žádné komentáře:

Okomentovat